Przejdź do treści
BIP

Aktualności

05.12.2019

Konkurs Greennovations rozstrzygnięty!

Konkurs na ekoinnowacje skierowany do mikro i małych przedsiębiorstw zorganizowany był przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie we współpracy z Województwem Lubelskim, reprezentowanym przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie oraz Lubelskim Parkiem Naukowo-Technologicznym S.A. i Puławskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Sp. z o.o.

Podejmowane przez firmy działania w zakresie ekologii obejmowały zarówno szersze upowszechnianie znanych już technologii, jak i wdrożenia technologii nowatorskich lub w sposób nowatorski zastosowanych. Różnorodna była również skala podejmowanych działań i zastosowań przedstawianych produktów, realizacje obejmowały zarówno skalę mikro – w obrębie przedsiębiorstwa, jak i takie, które mogą objąć swym zastosowaniem cały świat.

Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wybrała 5 przedsiębiorstw, które otrzymają dwie nagrody oraz trzy wyróżnienia. Są to:

1. MakeGrow Lab Sp. z o.o. (nagroda pierwsza)
Celem ekoinnowacji jest stworzenie innowacyjnych biodegradowalnych opakowań i materiałów produkowanych z odpadów (biocelulozy). Przedsiębiorstwo tworzy w pełni cyrkularną produkcję zrównoważonych materiałów, które rosną na odpadach, pierwsze na świecie wprowadziło biocelulozę jako komercyjne rozwiązanie opakowaniowe i jako pierwsze sprzedaje tekstylia na bazie biocelulozy sektorom mody i wyposażenia wnętrz.

2. KSJ Sp. z o.o. Zarządzanie nieruchomościami Spółka komandytowa (nagroda druga)
Działania objęły montaż ekologicznych źródeł energii w zarządzanych przez firmę wspólnotach mieszkaniowych oraz siedzibie przedsiębiorstwa, wymiana źródeł oświetlenia na energooszczędne i plan wdrożenia programu dotyczącego elektroodpadów.

3. VITAL- AGRO Mariusz Miś (wyróżnienie)
Innowacja dotyczy sposobu kompozycji dolistnych preparatów chwastobójczych, łączenia preparatów produkowanych w nanotechnologii oraz olejków eterycznych w celu ograniczenia stosowania lub eliminacji udziału środków szkodliwych i optymalizacji działania stosowanych preparatów.

4. Marka Pracownia Architektoniczna s.c. J. Gąsiorowski, T. Kozłowski (wyróżnienie)
Celem ekoinnowacji jest stworzenie prototypu wolnoobrotowej elektrowni z wykorzystaniem tzw. rotoru Savoniusa i unikalnej konstrukcji prądnic.

5. Gazyfikacja Sp. z o.o. (wyróżnienie)
Innowacja dotyczy metody spalania odpadów plastikowych powodującej zwiększenie kaloryczności spalania.
 

powrót do listy

Rejestr zmian